Ještě před několika lety bychom si nedokázali představit, že si naplánujeme například vesmírnou dovolenou. V současné době se to stává realitou.

Tento nový trend může skutečně velmi ovlivnit budoucnost. Nejen, že se z vesmírného turismu stane doslova lukrativní byznys, ale rozhodně to bude mít daleko větší dopad na celkovou ekologii. Prozatím není určeno dostatečné množství cílových destinací, přesto se již díky letům Virgin Galactic a Blue Origin ukázalo, že je vesmír dosažitelný. A jak to vypadá, tak právě červenec se zapíše do dějin jako úplný začátek, rozhodně to bude mít daleko větší dopad na celkovou ekologiiskutečně může ne zcela příznivě ovlivnit ovzduší.

A kdo za vším stojí?

Ve vesmírném turismu se prozatím točí tři nejhlavnější jména.
Branson majitel společnosti Virgin Galactic
Bezos s Blue Origin
Musk se společností Space X

Richard Branson svým letem otevřel cestu k nejvyšším vrstvám atmosféry a pravděpodobně započal kosmickou turistiku. Jen pouhých 9 dnů po něm byl let potvrzen Jeffem Bezosem. Tyto dva konkurenti hledají možnosti, jak získat co největší finanční zabezpečení a právě vesmírný turismus by jim v tom mohl pomoci.

Jak se zdá, tak oba dva navázali na loňskou cestu Muskovy společnosti Space X. Tato společnost vynesla poprvé astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Ovšem Muskovo hlavním cílem je daleko víc. S lidmi zamířit během pár let k Měsíci a výhledově i k Marsu, kam by chtěl dokonce dovézt až milion lidí.

Bezosova firma má rovněž jiný plán a to výrobu nových typů raket. Ty chce využít na rozmístění vlastních satelitů a přes ně by poté zprostředkoval na zemi internetové připojení. Plány jak se zdá jsou rozsáhlé u všech konkurentů. Výroba raketoplánů, rozvoj cest do samotného vesmírného světa, ale zamýšlí se vůbec někdo nad tím, jaký to bude mít vliv na životní prostředí? Nebo je středem zájmu pouze finanční zisk? Ačkoliv samotná cesta za vesmírným dobrodružstvím bude zajisté zajímavá a neskutečným zážitkem, rozhodně to bude obrovská zátěž na klima.

Virgin Galactic je v současné době skutečně znečišťující, jelikož jsou vyráběny pomocí metanu. Blue Origin, dosud poháněné BE-3, motorem na vodíkový kyslík, což je o stupínek lepší. Nicméně raketa New Shepard by také měla přejít na metan s motorem nové generace BE-4. Vysoce toxický plyn nebude rozhodně žádným přínosem. Uvidíme, jak se v následujících letech vyvine celková situace.

06Říjen
2021