Ačkoliv Covid 19 ovlivnil letní olympiádu v Tokiu, která se tudíž konala o rok později, v roce 2021, tak rozhodně nemohl za následky, které byly s ní spojeny.

Ačkoliv se olympijské hry konaly až v roce 2021, tak i tak nesly svůj oficiální název pro rok 2020. Bylo to úplně poprvé, co hry byly odloženy, v opačném případě by došlo k jejich zrušení. Pokud se tak trochu podíváme na přípravy, tak bezpochyby byla slíbena technologicky pokročilá akce. Japonci nejen, že chtěli jít příkladem, co se ekologie týče, ale rovněž i moderní technologie. Tokijské olympijské hry měly být udržitelné ve všech ohledech. Jak moc se to vydařilo, to je k zamyšlení.

Přípravy vypadaly skvěle

Medaile – k jejich výrobě se použila recyklovaná elektronika, která se shromažďovala dva roky z odpadu.
Pochodeň – částečně vznikla z hliníkového odpadu a poprvé v historii se zapalovala pomocí vodíku.
Pódia pro výherce – byly vyrobeny z plastového odpadu z domácností.

Používání alternativních zdrojů energie, sportoviště měly využívat dešťovou a odpadní vodu, automobily pro přepravu byly vybrány s nejnižší emisí. Dále zajištění odpadů a jejich následná recyklace. Celá olympijská scéna vyrostla pomocí udržitelně získaného dřeva, které se dá využít na další výrobu. Postele byly z papírové lepenky, která ovšem unese až 200 kg a dá se opětovně recyklovat. Výčet by byl samozřejmě větší, jelikož vše bylo cíleně zaměřeno chránit planetu.

Realita je odlišná

Je logické, že takový nájezd sportovců a celkově náročnost sportovních disciplín se neobejde bez jistých problémů, kterým se rovněž Tokio nevyhnulo. Japonští organizátoři si předsevzali, že tokijské hry budou nejekologičtější v historii a skutečně se snažili pro to udělat maximum. Bohužel ne vše se podařilo udržet tak, aby to nemělo vliv na životní prostředí. Za nepořádkem nestála však olympijská vesnice, ale její návštěvníci. Ti se dokonce nesnažili respektovat zákaz popíjení alkoholických nápojů na veřejnosti.

Plýtvání jídlem?

Bohužel ani to nebylo výjimkou na letošních olympijských hrách. Je pravdou, že vyhození 4 000 porcí vyvolalo pořádnou vlnu kritiky. Nicméně organizátoři se omluvili a vysvětlili, že v podstatě k největšímu plýtvání došlo ihned na začátku, kdy dobrovolníci odmítli pomáhat na olympijských hrách nebo neměli i dostatek volného času na konzumaci připravených krabiček. Přirozeně pomoc byla odmítnuta z důvodu obav šíření nákazy Covid 19. V následujících dnech se více zohledňovala situace a již k tak velkému plýtvání jídlem nedocházelo.

19Září
2021