De Facto Eco

Jak TO začalo?

Když jsem se v 15 rozhodoval, co dál dělat…

Toto určitě všichni moc dobře znáte. Ale nebojte, nebudu vás tu obtěžovat sáhodlouhým příběhem o tom, jak jsem chtěl už jako dítě změnit svět a zachránit planetu. Navíc bych i lhal. Pravda je taková, že na začátku projektu De Facto Eco stojí slavná fotka prezidenta Václava Havla, na které je zachycen takřka po kolena ve vodě někde u moře.

To NĚKDE U MOŘE bylo v Portugalsku, konkrétně v Cabo da Roca, což je nejzápadnější bod v Evropě. V době kulatého výročí Sametové revoluce na podzim 2019 jsem se nenacházel v České republice. Kdyby ano, určitě bych se zúčastnil vzpomínkových akcí na Václavském náměstí nebo Národní třídě. Tou dobou jsem ale pobýval shodou okolností v Portugalsku. I tak jsem chtěl alespoň symbolicky zavzpomínat na ty chvíle, které měly za následek i to, že jsem v ten čas mohl bezproblémově odjet do zahraničí a poté se i z něj vrátit. Rozhodl jsem se tak navštívit právě TO MÍSTO, na kterém byl v prosinci roku 1990 Václav Havel vyfotografován, a to Cabo da Roca.

TO MÍSTO

Samozřejmě jsem nevěděl, na jakém přesném místě byla fotka pořízena. Ale když se mi podařilo se po strastiplné cestě dostat dolů k oceánu, nestačil jsem se divit. Nevím, zda jsem měl zrovna smůlu na špatný příliv nebo ne, každopádně mi bylo do pláče. Poslední, co jsem na tomto místě čekal, bylo smetiště. Ani tu plzeňskou cerverzu, co jsem měl s sebou, jsem si nevychutnal. Tak či tak to byl ten moment, TO MÍSTO, kde jsem si začal pohrávat s myšlenkou, že by bylo dobré něco udělat, vymyslet nebo změnit. A stejně jako já sám jsem nedokázal uklidit celou pláž, došlo mi, že ani sám nedokážu něco změnit, co by mohlo mít celospolečenský efekt. Ale co můžu, a nejen já, se alespoň pokusit o to, aby došlo k nějakým změnám. Ovšem jak víme, ONO SE NIC SAMO NEZMĚNÍ A SAMO SE NIC NEUDĚLÁ.

Proto jsem vymyslel projekt DE FACTO ECO a udělal tento e-shop, abychom mohli MY VŠICHNI SPOLEČNĚ něco změnit. Rád bych vytvořil komunitu, DE FACTO ECO komunitu, která bude nejen hrdě používat a nosit produkty z toho e-shopu, ale spolu s tím i předávat lidem zase dál ty myšlenky a ten pohled na svět, díky kterému jste navštívili moje (doufám ale, že nyní už NAŠE) stránky DE FACTO ECO.

„Pokud je to dost dobré pro přírodu, je to dost dobré i pro TEBE.“

Michael `Sychrouš` Sychra

 • Vyrobeno z kávy

  Vyrobeno z kávy

  Jedinečné designové produkty vyrobené z kávy. Než nás okopíruje konkurence, tak jsme jediní, kde si zakoupíte Zápisník jedné kávy nebo kompletní Coffee Lover Set.
 • Možnost osobního odběru

  Možnost osobního odběru

  Pro vás, kteří nechtějí platit poštovné, máme možnost osobního odběru na 2 místech v ČR, a to v Praze a v Děčíně.
 • Kavárny a bistra

  Kavárny a bistra

  De Facto Eco není primárně jen klasický e-shop. Ale také spolupracuje s různými kavárnami a bistry. Pokud i vy máte zájem o naše produkty, napište nám.
 • Doprava

  Doprava

  Sem tam pro vás děláme speciální překvapení. Jaké? Že vám tu objednávku přivezeme až ke dveřím. Říkáme tomu De facto Osobní Delivery.