Pokud chceme podporovat zdravé životní prostředí, poté je třeba se zamyslet, co můžeme ještě zlepšit. A začít můžeme rovnou u toho, co a jak budeme nakupovat.

Juta je přínosem pro zdravé prostředí

Samotná juta je ekologickým produktem, jelikož se jedná o rostlinu. Jutovník produkuje jutu, která je příbuzná s konopím. Jejich vlákna jsou šetrná k životnímu prostředí a veškeré jutové výrobky jsou alternativou k tradičním materiálům. V současné době se právě juta stává nejvíce vyhledávanou surovinou. Díky tomu, že se jedná o obnovitelný zdroj, tak není důvod se obávat, že by někdy mohl být její nedostatek. Navíc jutová vlákna patří mezi nejlevnější, jsou dostatečně dlouhá a měkká, což je samozřejmě velké její plus. Díky tomu se i lépe zpracovává. Tento ekologický produkt se dále rozděluje podle barvy, síly a přirozeně i délky. Jen pro představu, technická vlákna se mohou prodávat od 150 cm až do 400 cm. Navíc skvěle odolává různým mikroorganismům.

Výrobky z juty

Juta se převážně pěstuje v zemích, které jí klimaticky vyhovují, tudíž ve velmi teplých a vlhkých. Je dokonce pevnější než bavlna a skutečně má daleko širší zaměření než se na první pohled může zdát. Dokonce jutovou drť lze využít i na výrobu papíru. V tomto případě by to bylo skvěle ekologické řešení a konec kácení tropických pralesů v tak velké míře, což jak víme, nemá příznivé dopady na životní prostředí.

Nicméně juta má zastoupení v různých průmyslech a dokonce ji nalezneme i v automobilovém. Skvěle se dá použít na pokrývání podlah a musí se jí přiznat, že i úžasně vypadá jako designový doplněk do bytů, kanceláří nebo salónků.

Nalezneme ji i mezi módními doplňky jako jsou jutové tašky, peněženky nebo látku, která bude určena pro další zpracování. Pytle, lana, vlákna vpletená do krytin židlí a mnohé další využití jí staví na přední pozice.

Je zkrátka jedinečným produktem, který disponuje i UV ochranou, nízkým teplotním vedením a antistatickými vlastnostmi. Navíc například jutové pytle jsou známé svojí prodyšností, tudíž se hodí k uchování ovoce a zeleniny.

Nákupem jakéhokoliv výrobku z juty přispěje každý k ochraně životního prostředí. Navíc podpoří 100 % ekologii, což rozhodně stojí za zamyšlení.

16Říjen
2021